Ostatni tydzień praktyk już za nami…

2015-10-16

Minął ostatni tydzień naszego pobytu w Niemczech.

W tym tygodniu grupa informatyków odbyła swoje zajęcia w Halle, pod opieką instruktora praktyk, a grupa budowlańców kontynuowała prace przy zabytkowym kościółku pod nadzorem pana Zeinerta.

Czas wolny spędziliśmy bardzo aktywnie.

We wtorek zwiedziliśmy Pomnik Bitwy Narodów. Niektórzy z nas wdrapali się na sam szczyt pomnika pokonując 500 schodów. W jesiennych barwach panorama Lipska prezentowała się przepięknie.

W środę ponownie odwiedziliśmy tor gokartowy. Wyścigi wzbudziły wiele emocji i wyłoniły nowego lidera.

Czwartkowy wieczór spędziliśmy na kręgielni.

Po powrocie wspólnie z opiekunami podsumowaliśmy nasz 4-tygodniowy pobyt w Schkeuditz.

W piątek nadszedł czas pożegnania. Grupa informatyków otrzymała certyfikaty potwierdzające odbycie stażu w Centrum Kształcenia Praktycznego ROBOTRON, a piątka uczniów z technikum budowlanego pożegnała się z panem Zeinertem.

W sobotę odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy Vitalis. Nasza praca i wysiłek włożone w realizację projektu zostały docenione i bardzo wysoko ocenione. Każdy z nas otrzymał certyfikat potwierdzający odbycie praktyki  za granicą, a dla szkoły przygotowano pamiątkowy collage, który będzie nam przypominał o chwilach spędzonych  w Niemczech.

Nadszedł czas wyjazdu. Pełni wrażeń, nowych doświadczeń i z optymistycznym nastawieniem wracamy do domu…

Trzeci tydzień w Schkeuditz

2015-10-05

Trzeci tydzień zajęć praktycznych za nami… Grupa budowlańców kontynuowała prace przy zabytkowym kościółku w Kleinliebenau.

Szczęście ich nie opuszcza Pogoda dopisuje, a ich wysiłek fizyczny rekompensowany jest poczęstunkiem przygotowywanym przez żonę opiekuna praktyk. To typowy zwyczaj pracy w tradycyjnej niemieckiej firmie budowlanej.

Poniedziałek był ostatnim dniem zajęć prowadzonym przez pana Hennemeiera w ROBOTRONIE. Grupa pożegnała się ze swoim opiekunem dziękując mu za miłą atmosferę i jasny przekaz informacji .

Od wtorku informatycy odbywają staż pod opieką pana Hayesa, dzięki któremu poszerzają wiedzę praktyczną z zakresu projektowania i budowania sieci komputerowych oraz instalowania i konfigurowania serwerów.

Nie brakowało również czasu na atrakcje. Korzystając z przepięknej pogody, w środę po praktykach, pojechaliśmy do parku rozrywki Belantis. Wyśmienita atmosfera i wysoki poziom adrenaliny towarzyszyły nam do wieczora…

Nie mogło być inaczej, 30 września zakończyliśmy imprezą z okazji Dnia Chłopca.

PYSZNY DESER (przygotowany przez dziewczyny i opiekunki) + ŚWIETNY HUMOR + ODPOWIEDNIE TOWARZYSTWO = KOPERNIKUSKARAOKE

Mieszkając w Schkeuditz warto zwiedzić trzecie pod względem wielkości powierzchni w Niemczech lotnisko Leipzig/Halle. Dowiedzieliśmy się, że na terenie portu lotniczego znajduje się europejskie centrum przeładunkowe firmy DHL, której nazwa pochodzi od Adriana Dalseya, Larrego Hillbloma i Roberta Lynna. Właśnie tam spędziliśmy czwartkowe popołudnie.

Weekend obfitował w wiele wrażeń. 3 października, nie tylko sama stolica, ale również obchody 25 rocznicy Zjednoczenia Niemiec zrobiły na nas wrażenie. Tłumy ludzi chcących przeżyć ten historyczny moment w Berlinie, nie do końca sprawnie funkcjonująca w tych dniach komunikacja miejska, nie przeszkodziły nam w zwiedzaniu tego pięknego miasta.

O projekcie

Projekt „W Niemczech zdobywamy doświadczenie zawodowe” w ramach programu Erasmus+ umożliwi uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej odbycie miesięcznej praktyki w Niemczech. Zaplanowano wyjazd dwóch grup – każda po 20 osób, z czego 15 osób to uczniowie technikum o profilu technik informatyk, a 5 technik budownictwa. Pierwsza grupa odbędzie praktykę w terminie 12.04.2015 – 09.05.2015, druga grupa 13.09.2015 – 10.10.2015. Organizacja przyjmująca, VITALIS GmbH, mająca swoją siedzibę w Schkeuditz koło Lipska, zajmie się organizacją czterotygodniowych zajęć praktycznych dla uczestników projektu. Uczniowie technikum informatycznego odbędą swoją praktykę w Centrum terningowym ROBOTRON w Lipsku, natomiast uczniowie technikum budowlanego w historycznym dworze rycerskim Gut Wehlitz w Schkeuditz.

Program praktyk opracowany został w oparciu o obowiązujący program nauczania. W przypadku informatyków, czterotygodniowy staż to dla uczniów okres przeznaczony na zdobycie i poszerzenie praktycznych umiejętności z zakresu: projektowania i budowania sieci komputerowych, instalowania i konfigurowania serwerów, nadzorowania pracy składników sieci, konfiguracji urządzeń sieciowych, administrowania systemami operacyjnymi pod kątem dostępu do sieci, diagnozowania i naprawiania usterek w sieci, wdrażania sieci bezprzewodowych, zapewniania niezawodnej pracy sieci i bezpieczeństwa danych. Budowlańcy z kolei udoskonalą swoje umiejętności z zakresu: zastosowania poszczególnych elementów instalacji budowlanych w kompleksie budowli, analizy dokumentacji technicznej budynków, renowacji i rozbudowy pomieszczeń mieszkalnych, wykonywania prac pomiarowych na terenie budowy, prac murarskich, izolacji budynków. Spodziewanym efektem projektu jest również udoskonalenie ich umiejętności językowych, społecznych i organizacyjne.

Jako że projekt jest całkowicie finansowany ze środków Unii Europejskiej, uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wyjazdem. Przyznany budżet – 96 280 euro pokryje koszty związane z przygotowaniem do wyjazdu, organizacją praktyk, podróżą, zakwaterowaniem, wyżywieniem, ubezpieczeniem, organizacją wycieczek. Oprócz zdobywania wiedzy i doświadczenia, uczestnicy będą mieli czas na rozrywkę. Projekt zakłada 3 wycieczki z przewodnikiem : do Berlina (2-dniowa) oraz Lipska i Drezna. W czasie wolnym uczniowie będą mogli wybrać się między innymi do kina, na kręgle, gokarty, basen , do zoo, lub pograć w siatkówkę plażową, koszykówkę, piłkę nożną. Jako że będą zakwaterowani z młodymi ludźmi z różnych krajów, nasi uczniowie z pewnością udoskonalą swoje umiejętności językowe, poznają ciekawych ludzi oraz inne kultury.

Po ukończeniu praktyki uczestnicy otrzymają pakiet dokumentów potwierdzających zdobyte umiejętności. Najważniejszym jednak dokumentem, który każdy uczeń będzie miał okazję uzyskać, jest Europass Mobility, czyli standardowy dokument europejski, który przedstawia rezultaty okresu kształcenia odbytego zagranicą. Europassy wydane będą w 3 wersjach językowych (polski, angielski, niemiecki) i z pewnością będą cennym atutem przy staraniach o pracę w branży informatycznej nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. Koordynatorami projektu są panie Karina Jarczyk i Anna Krawczyk.

O programie

Galeria Praktyk

Rekrutacja